Wojskowe święto w Jaśle z RKSR i SP8KJX

W czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w jasielskim parku miejskim wolontariusze z  Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, razem z kolegami z Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX, mieli przyjemność zaprezentować swoje urządzenia, anteny, zapasowe zasilanie oraz wszystkim zainteresowanym pokazać w zarysie, na czym polega krótkofalarska pasja.

– Podczas wydarzenia przedstawialiśmy, w jaki sposób możemy nieść pomoc w zorganizowaniu systemu rezerwowej komunikacji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, w której korzystanie ze zwyczajnych środków łączności okazałoby się niemożliwe. Przy tej okazji sprawdziliśmy własną zdolność do sprawnego rozłożenia sporej ilości sprzętu, ustawienia dwóch masztów, podłączenia pięciu różnego rodzaju anten, sześciu radiostacji, radiotelefonów, odbiorników, dwóch stacji akumulatorowych, zasilaczy, kilkudziesięciu metrów przewodów, by być przygotowanym na każde pytanie i móc „pokazać” właściwą odpowiedź – stwierdził Sylwester Wilk, prezes stowarzyszenia Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa.

Przy stanowisku RKSR i klubu SP8KJX w świątecznych nastrojach zameldowali się: Agnieszka SQ8AGA i Paweł SP8DAJ, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali z rodzinnego Tarnobrzega, Krzysztof SQ8MAE, krążący intensywnie po terenie od Godowej przez okolice brzosteckie, jasielskie, potem również brzozowskie, a także Łukasz SP8EE, Marek SQ8HPI, Adam SP8GEY, Wacław SQ8GUP, Jacek SQ8IJD, Ryszard SP8RR, Stanisław SQ8SBS i Sylwester SQ8SW.

– Bo z pasją jest trochę jak z miłością – nie do końca rozumiesz, nie bardzo wiesz, dlaczego i skąd się wzięło zainteresowanie, ale brniesz w to, bo cię pociąga, zachwyca coraz bardziej, bo coraz więcej odkrywasz. A im więcej odkrywasz, tym bardziej tego chcesz.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w fotoreportażu (fot. Urząd Miasta w Jaśle, Marek SQ8HPI, Wacław SQ8GUP).

Po oficjalnej części uroczystości, jej uczestnicy, którzy przyszli do miejskiego parku w Jaśle, wpierw wysłuchali występu – koncertu laureatów VI Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niepodległa, Niepokorna”, zakosztowali wojskowej grochówki (sprawdziliśmy sami: smakowała pysznie!), podziwiali sprzęt wojskowy: ten współczesny, jak i historyczny (umundurowanie i wyposażenie kawalerii), mogli porozmawiać z żołnierzami z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle oraz ze strzelcami z Kołaczyc i Trzcinicy.

Za zaproszenie do udziału w obchodach dziękujemy Adamowi Kostrząbowi, burmistrzowi Miasta Jasła, a za współpracę i pomoc w przygotowaniu naszego stanowiska pracownikom Urzędu Miasta w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury.