Stowarzyszenie

Stowarzyszenie Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa powstało w 2022 roku z inicjatywy krótkofalowców, chcących pogłębiać temat łączności kryzysowej, czyli zapewnienia niezależnej, zapasowej łączności radiowej na terenie miast i powiatów województwa podkarpackiego w razie wystąpienia klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń.

Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa (RKSR) to inicjatywa Polskiego Związku Krótkofalowców Oddziału Terenowego nr 18 w Rzeszowie. Jej celem jest zapewnienie niezależnej, zapasowej łączności radiowej na terenie miast i powiatów województwa podkarpackiego. RKSR działa w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń, gdy komercyjne systemy telekomunikacyjne zawodzą. Początki RKSR sięgają już roku 2012, kiedy to funkcjonowała jako Rzeszowska Amatorska Sieć Ratunkowa.

Naszym zadaniem i niezmiennie głównym celem jest organizacja łączności i wymiana informacji pomiędzy krótkofalowcami a właściwymi Centrami Zarządzania Kryzysowego, działającymi na terenie województwa podkarpackiego, służbami profesjonalnymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi, które realizują zadania ratunkowe i ochronne w sytuacjach szczególnych zagrożeń, katastrof i kryzysów.
Wykorzystujemy do tego celu nowoczesny sprzęt łączności oraz zapasowe źródła zasilania, dzięki którym możemy przekazywać informacje o potrzebach pilnej pomocy medycznej, pożarach, zalaniach lub o innych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji służb profesjonalnych w przypadkach, kiedy zwykli obywatele są pozbawieni możliwości kontaktu poprzez komercyjne systemy łączności.

Jesteśmy specjalistyczną grupą radioamatorów, działającą niezależnie od struktur służb państwowych (wojsko, policja, pogotowie, straż pożarna) oraz pozarządowych, powołanych dla działań ratowniczych (np. GOPR, WOPR i innych).

Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa współpracuje ze stowarzyszeniami łączności kryzysowej EmCom Poland. W ramach tej inicjatywy, działają wspólnie trzy podmioty: Mazowiecka Amatorska Sieć Radiowa, Małopolska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa oraz Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa.
W roku 2023 dołączyliśmy do CopernicusRADIO jako przestrzeni ścisłej współpracy miłośników astronomii z klubami krótkofalarskimi, SPACE/NGO’ami czy uczelniami akademickimi w Polsce i na całym świecie.

Oto najważniejsze obszary działania RKSR:

  1. Organizacja łączności: RKSR koordynuje łączność pomiędzy krótkofalowcami a Wojewódzkimi i Miejskimi Centrami Zarządzania Kryzysowego. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie informacji o potrzebach pilnej pomocy medycznej, pożarach, zalaniach i innych sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji służb profesjonalnych.
  2. Współpraca z służbami ratunkowymi: RKSR współpracuje z służbami państwowymi (wojsko, policja, pogotowie, straż pożarna) oraz organizacjami pozarządowymi (WOPR, TOPR, GOPR). Nie zastępuje ich, ale stanowi dodatkowe źródło pomocy i stanowi jeden z elementów systemu przekazywania informacji.
  3. Zasada dobrowolności: RKSR działa na zasadach dobrowolności i wolontariatu. Nie ma obowiązku podejmowania aktywnych działań ratowniczych, ale stanowi ważne wsparcie dla służb profesjonalnych.
  4. Teren działania: RKSR działa na terenie województwa podkarpackiego, ograniczając się do obszarów, w których przebywają uczestniczący w RKSR krótkofalowcy oraz współpracujący z nimi.