EmCom Poland (Emergency Communications) jest zespołem wolontariuszy zajmujących się tematyką łączności kryzysowej, czynnie uczestniczących w życiu społecznym kraju poprzez bezinteresowne niesienie pomocy obywatelom oraz wspieranie działań administracji publicznej w czasie zdarzeń kryzysowych, w zakresie przekazywania informacji z obszarów pozbawionych powszechnej łączności telekomunikacyjnej.
W przypadku wystąpienia awarii sieci telekomunikacyjnych, krótkofalowcy mogą zapewnić łączność radiową, co jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie, wichury, burze, czy też wypadki komunikacyjne. Dzięki naszym umiejętnościom i sprzętowi możemy pomagać w przekazywaniu informacji między obywatelami, ale też brać udział w ścisłym koordynowaniu działań ratunkowych, co przyczynia się wprost do zwiększenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Takie sytuacje miały miejsce w Polsce m.in. podczas „powodzi tysiąclecia” w 1997 i 2010 roku, czy podczas trzęsienia ziemi w Turcji w lutym 2023 r.
Do podobnych zdarzeń z historii, w których krótkofalowcy stanowili ważny element struktur komunikacyjnych, zaliczyć trzeba działania ratownicze podczas trzęsienia ziemi w Tajwanie (2016), huraganu „Alex” (2016), tajfunu „Melor” (2015), powodzi w Indiach (2015), huraganu „Patrycja” (2015), poszukiwań samolotu MH370 w Malezji (2014), czy trzęsienia ziemi w Haiti w 2010 r.
Najważniejsze cechy systemów łączności kryzysowej to:
- możliwość komunikacji na różnych częstotliwościach, w zależności od sytuacji, pory dnia, odległości, ukształtowania terenu itp.,
- możliwość szybkiego przesyłania dużych ilości danych,
- bezpieczeństwo i poufność przesyłanych informacji,
- niezależność od zewnętrznych sieci energetycznych i telekomunikacyjnych, które mogą ulec awarii.
Dlatego ważne jest, aby w tym zakresie mieć zarówno umiejętności w dziedzinie krótkofalarstwa, jak i dostęp do zaawansowanych systemów łączności kryzysowej.